Мени
Интересно

Дали сте знаеле дека ...

Gabriela Koskoska

Најдобрата македонска шахистка на сите времиња, десеткратната шампионка на Македонија и поранешен јуниорски првак во поранешна Југославија Габриела Коскоска има јабланички корени. Таа е редовен учесник на сите големи светски шаховски натпревари.

Кога сме кај шахот, двократниот младински шампион и шампион во сениорска конкуренција на Македонија во шах во 2008 год, актуелниот селектор на женската шаховска репрезентација на Македонија Ристе Менкиноски исто така потекнува од Јабланица.

Изгледа до водата е ...


Меморијален турнир „Наумче Ѓерѓески„ - село Јабланица 2016 година


18 август 2016 год

Денеска во Јабланица по единаесетти пат се одржа меморијалниот турнир во мал фудбал „Наумче Ѓерѓески“.

На турнирот учествуваа 19 екипи, Победник на турнирот беше екипата Јабланица од Јабланица, која што во финалето ја совлада екипата на Нерези од Нерези со резултат 3:1.

Третото место го освои екипата на Лебеди од Мороишта. За најдобар голман на турнирот беше прогласен Стефан Цапоски од екипата на Јабланица

pobednici.jpg
Победник на турнирот екипата на Јабланица

vtoro.jpg
Второпласирани екипа Нерези

atmosfera.jpg
Дел од атмосферата на турнирот, доделување на наградите

finalisti.jpg
Заедничка фотографија на финалистите

Информации за турнирот од претходни години: 2012 | 2013 | 2014 | 2015 |