Мени
Интересно

Дали сте знаеле дека ...

Gabriela Koskoska

Најдобрата македонска шахистка на сите времиња, десеткратната шампионка на Македонија и поранешен јуниорски првак во поранешна Југославија Габриела Коскоска има јабланички корени. Таа е редовен учесник на сите големи светски шаховски натпревари.

Кога сме кај шахот, двократниот младински шампион и шампион во сениорска конкуренција на Македонија во шах во 2008 год, актуелниот селектор на женската шаховска репрезентација на Македонија Ристе Менкиноски исто така потекнува од Јабланица.

Изгледа до водата е ...


Меморијален турнир „Наумче Ѓерѓески„ - село Јабланица 2019 година


18 август 2019 год

Со присуство на голем број гледачи и 16 пријавени екипи од струшкиот регион денеска се одржа 14-тиот меморијален турнир во мал фудбал „Наумче Ѓерѓески“ во село Јабланица.

Турнирот се одржа во прекрасна спортска атмосфера

Првото место го освои екипата на Пискупштина која во финалето со високи 7:1 ја совлада екипата на Сунѓери од Јабланица.

Во борба за третото место екипата на минатогодишниот шампион Јабланица ја победи екипата на Куратица со 3:1.

Претходно во полуфиналните мечеви екипата на Јабланица загуби од Пискупштина на пенали после нерешениот исход од 1:1, а екипата на Сунѓери ја порази екипата на Куратица со 1:0

За најдобар играч на турнирот беше прогласен Кристијан Цацаноски од екипата на Пискупштина

Повеќе фотографии од настанот во следните денови ќе можете да најдете на Фејсбук страниците поврзани со село Јабланица

piskupstina.jpg
Победник на турнирот екипата на Пискупштина

sungerii.jpg
Второпласираната екипа Сунѓери од Јабланица

jablanica.jpg
Третопласираната екипа Јабланица

kuratica.jpg
Четвртопласираната екипа на Куратица

zaednicka.jpg
Заедничка фотографија на финалистите

atmosfera.jpg
Најдобар играч на турнирот Кристијан Цацаноски

atmosfera.jpg

atmosfera.jpg
Дел од атмосферата на турнирот,

Информации за турнирот од претходни години: 2012 | 2013 | 2014 | 2015 |


2016 | 2018 |